Powerwinch Utility Series Winch 3,200lb, 2 Speed, 11" Crank Arm - Zinc [21500-W-3200-11-Z-R]
Regular price
Shipping calculated at checkout.
View full details
Utility Series Winch 3,200lb, 2 Speed, 11" Crank Arm - Zinc
Fully assembled and ready to install.
Features:
  • Oversized textured handle - Comfortable, no-slip grip
  • Dual-bolt clamp coupling - Ensures crank arm will not loosen or decouple from pinion spindle
  • Powder-coated, die-cast, aluminum crank arm - Superior leverage
  • Oversized, powder-coated, steel frame - Maximum loading strength and durability
  • Integrated zerk grease fitting - Easy pawl and ratchet gear lubrication
  • Powder-coated, die-cast, aluminum covers - Durable design resists corrosion, long-lasting
  • Adjustable mounting - Accommodates numerous trailer configurations
  • High-quality, 20' strap - 2” wide, four-panel webbing, polyester strap with forged snap hook
Specifications:
  • Weight Capacity (lbs): 600, 800, 1000, 1200, 1400, 1600, 1800, 2000, 2500, 3200
  • Color: Zinc
  • Finish: Zinc Plated
  • Cover: None
  • Crank Arm Lengths: 6” or 8”, 9” or 11” for 3200 only