Shark ULTRA Seat w/Flex Pod Suspension No Plinth [FBAX2000]
Regular price
Shipping calculated at checkout.
View full details
ULTRA Seat with Flex Pod Suspension No Plinth
Affordable, comfortable, & safe suspension seats for boats
Simplicity & Quality meet Hi-tech
Peak Performance, Independently Tested
Comfortable & Attractive
Shark suspension seats are more than just an ultra-light and robust gadget to save your back. They are comfortable and look great while doing it, too. Thanks to the elegant design and huge 225mm of vertical travel, your back is protected, even over the biggest waves.
Safe
Specifications:
  • UV-protected, tough, easy-clean rubber seat foams.
  • EAF (Energy Absorbing Foam).
  • 225mm progressive and ULTRA-SMOOTH travel (no weight adjustments needed between 40kg and 120kg)
  • Side grab handles
  • ULTRA light 13kg total
  • Efficient 580 x 580mm centers for deck layout spacing
  • Less fatigue from 3-axis shock mitigation eliminates whiplash from lateral and fore-aft forces
  • Super low maintenance
  • Tested 1 Million full 10g impacts (200mm displacement, 100ms duration, 100kg payload)