Uflex TM87 18" Rack Pinion Steering System [TM87OX18]
Regular price
Shipping calculated at checkout.
View full details
TM87 18' Rack & Pinion Steering System
Features:
  • High-Efficiency Rack & Pinion Steering System
  • Compatible with SSC134, SSC135, and SSC154 competing cables and SH91610p helm
Kit Includes:
  • G87 Front Mount Helm
  • TM87XLL High-Efficiency Cable
  • X34 Mounting Bezel
Performance Components:
  • All stainless steel cable output ends
  • Made of corrosion-resistant materials
  • Standard 3/4" tapered shaft
  • 3.7" cable stroke
  • 3.3 turns lock-to-lock
  • 7.9" cable bend radius
  • No need to drill holes: X34 bezel fits the same bolt pattern as your existing helm.
  • Use your existing steering wheel: 3/4" tapered shaft fits most steering wheels up to 16" (406mm) diameter